Červený hrádek

Zámeček jako z pohádky najdete v Jirkově kousek od Chomutova. Stavbička – přestože není zrovna červená – je krásná a při dnešní prohlídce byste jen těžko hádali, jak krušnou má za sebou historii. Na zámku proběhly popravy, mnohokrát byl zničen za krutých válek. Dnes se sem hrnou davy turistů a v sezóně je to oblíbené místo pro svatby.

Málokde totiž vládne tak romantická atmosféra. V interiérech můžete shlédnout stálou výstavu hraček Jany Růžičkové „Babiččina pohádková truhla“. Zámecká jízdárna ukrývá expozici „Archeologie letectví“ a při prohlídce „Tajemného koutu Evropy“ se prostřednictvím fotografií Zdeňka Pejchala dostanete do míst, „kam žena nevkročí“. Příjemné posezení skýtá zámecký parčík. Klasický prohlídkový okruh vás zavede do galerie a kaple sv. Jana Křtitele v přízemí a zrcadlového a rytířského sálu, loveckého salonku s obrazárnou, pracovny Maxe Egona Hohenlohe-Langenburga, chodeb a dalších prostor v prvním patře.

Zdi obklopující nádvoří jsou sice tmavě růžové, průčelí Červeného hrádku však září jemně oranžovou barvou. Jméno zámku se tedy na první pohled jeví jako záhada. Jeho původ sahá do 15. století, kdy byl objekt významně přestavěn a natřen načerveno. Název už budově zůstal. Předtím tu od roku 1415 stával hrad Borek, ten ale dobyli a vypálili husiti. V dalších staletích se dále válčilo. Nejnechvalněji se však Červený hrádek zapsal do dějin až v srpnu roku 1938. Tehdejší obyvatel zámku Max Egon umožnil předáku sudetských Němců Henleinovi, aby se tu setkal s anglickým lordem Runcimanem. Schůzka se stala předzvěstí Mnichovské dohody, a tak není divu, že byl objekt hned v roce 1945 zestátněn. Dnes tu návštěvníky krom klasické prohlídky čekají sezónní výstavy a zajímavé akce. V roce 2009 zde třeba proběhl již 14. ročník Mistrovství ČR ve vaření svíčkové.

Víte že…

Víte, že zámek Doudleby nad Orlicí ukrývá první soukromé vojensko-historické muzeum v České republice? Je zde vystavena řada zbraní a loveckých předmětů, avšak největší zážitek si odnesete, pokud se sem vydáte v době konání šermířského vystoupení.