Cykloturistika

Neprudké svahy Krušných hor jsou vhodné pro cyklisty. Projet se na kole je ideální způsob, jak poznat zdejší krajinu, nadýchat se čerstvého vzduchu, užít si přírody a zároveň se poměrně snadno dostat z místa na místo. Cyklisté si mohou vybrat z bohaté škály značených cyklotras i stezek, které sice nejsou značené, ale dají se snadno sjet. Na své si přijdou jak milovníci náročnějších sjezdů nebo dálkových tras, tak pohodáři, kteří preferují nenáročný terén s dostatkem hospůdek na cestě. Krušné hory nabízí cyklistické vyžití celé rodině.

Cyklobusy

V letní sezóně fungují v Karlovarském kraji takzvané cyklobusy, jež převážejí cyklisty a kola na vybraných trasách. Díky nim se snadno dostanete k výchozím bodům turisticky zajímavých cyklostezek nejen v Krušných horách, ale i Slavkovském lese, Tepelské vrchovině a Doupovských horách.

Půjčovny kol

V Krušných horách najdete několik půjčoven kol. V jednom z nejznámějších turistických center pohoří Božím Daru funguje půjčovna Yettibike (více informací na tel. +420 777 863 236). Půjčování kol v regionu provozují také České dráhy (Most: +420 972 426 431, Chomutov: +420 972 425 481).

Vybrané cyklotrasy

Hraniční okruh – 38 km, nenáročný, ale s táhlými stoupáními, většinou po zpevněných cestách. Z velké části je trasa vedena po hranici s Německem. Na cestě projedete přírodním parkem Zlatý kopec s krásnými rozhledy na Holubí skalky. Obec Potůčky nabízí možnost osvěžení v bazénu.

Klínovecký okruh – 18 až 24 km (možnost zkrácení po tzv. „Pašerácké cestě“), poměrně náročný jak z hlediska převýšení, tak kvality cest (některé úseky jde projet po souběžných silnicích). Velká část kratší cesty vede v nadmořské výšce nad 1000 metrů. Trasa se kroutí v okolí Klínovce a nabízí jedny z nejhezčích pohledů na Krušné hory. Po cestě několikrát možnost občerstvení.

Centrální okruh – 20 až 33 km, poměrně nenáročný kromě stoupání na Plešivec a sjezd z něho. Okruh, na kterém se každoročně jezdí masový závod, vede samým srdcem Krušných hor a seznámí vás s nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty tohoto pohoří. Na Plešivci funguje rozhledna.

Popovský okruh – 31,5 km, poměrně náročný. Cesta vede přes Popov, kde se vyplatí navštívit asi půl kilometru vzdálenou vyhlídku Popovský kříž. Trasa chvíli vede souběžně s naučnou stezkou Jáchymovské peklo, která turisty provází po bývalých šachtách. Navázat můžete na Klínovecký nebo Centrální okruh.

Víte že…

Víte, že Pikartská věž v severočeském Úštěku má zdivo silné místy až dva metry? V 15. století ji zde vybudovali husité, dnes její prostory příležitostně slouží jako výstavní síně.