Cykloturistika

Neprudké svahy Krušných hor jsou vhodné pro cyklisty. Projet se na kole je ideální způsob, jak poznat zdejší krajinu, nadýchat se čerstvého vzduchu, užít si přírody a zároveň se poměrně snadno dostat z místa na místo. Cyklisté si mohou vybrat z bohaté škály značených cyklotras i stezek, které sice nejsou značené, ale dají se snadno sjet. Na své si přijdou jak milovníci náročnějších sjezdů nebo dálkových tras, tak pohodáři, kteří preferují nenáročný terén s dostatkem hospůdek na cestě. Krušné hory nabízí cyklistické vyžití celé rodině.

Cyklobusy

V letní sezóně fungují v Karlovarském kraji takzvané cyklobusy, jež převážejí cyklisty a kola na vybraných trasách. Díky nim se snadno dostanete k výchozím bodům turisticky zajímavých cyklostezek nejen v Krušných horách, ale i Slavkovském lese, Tepelské vrchovině a Doupovských horách.

Půjčovny kol

V Krušných horách najdete několik půjčoven kol. V jednom z nejznámějších turistických center pohoří Božím Daru funguje půjčovna Yettibike (více informací na tel. +420 777 863 236). Půjčování kol v regionu provozují také České dráhy (Most: +420 972 426 431, Chomutov: +420 972 425 481).

Vybrané cyklotrasy

Hraniční okruh – 38 km, nenáročný, ale s táhlými stoupáními, většinou po zpevněných cestách. Z velké části je trasa vedena po hranici s Německem. Na cestě projedete přírodním parkem Zlatý kopec s krásnými rozhledy na Holubí skalky. Obec Potůčky nabízí možnost osvěžení v bazénu.

Klínovecký okruh – 18 až 24 km (možnost zkrácení po tzv. „Pašerácké cestě“), poměrně náročný jak z hlediska převýšení, tak kvality cest (některé úseky jde projet po souběžných silnicích). Velká část kratší cesty vede v nadmořské výšce nad 1000 metrů. Trasa se kroutí v okolí Klínovce a nabízí jedny z nejhezčích pohledů na Krušné hory. Po cestě několikrát možnost občerstvení.

Centrální okruh – 20 až 33 km, poměrně nenáročný kromě stoupání na Plešivec a sjezd z něho. Okruh, na kterém se každoročně jezdí masový závod, vede samým srdcem Krušných hor a seznámí vás s nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty tohoto pohoří. Na Plešivci funguje rozhledna.

Popovský okruh – 31,5 km, poměrně náročný. Cesta vede přes Popov, kde se vyplatí navštívit asi půl kilometru vzdálenou vyhlídku Popovský kříž. Trasa chvíli vede souběžně s naučnou stezkou Jáchymovské peklo, která turisty provází po bývalých šachtách. Navázat můžete na Klínovecký nebo Centrální okruh.

Víte že…

Víte, že národní park České Švýcarsko ukrývá Pravčickou bránu, největší skalní most v Evropě? Ze zdejších skalních vyhlídek je nádherný rozhled do kraje.