Františkovy lázně

Půvabné Františkovy lázně, rozkládající se asi šest kilometrů severně od Chebu, nevynikají velikostí, ale krásou. Jejich historické centrum je jako zakonzervované v čase. Dýchá z něj atmosféra největší slávy, kterou město zažívalo na přelomu 19. a 20. století. Romantické budovy jsou tak zachovalé, že si tu člověk vážně připadá, jako v minulosti.

Přitom přestože jsou lázně vyhlášeny památkovou rezervací, čekají tu návštěvníky i moderní sportoviště a zábavní areály. V průběhu roku se zde koná celá řada kulturních akcí: Straussův festival, zahájení lázeňské sezóny, městský jarmark, silvestrovský program a spousta koncertů, z nichž už tradiční je ten adventní spojený s rozsvěcením vánočního stromku. Po celý rok pak můžete zajít na představení do Divadla Boženy Němcové a milovníci historické architektury by si neměli nechat ujít empírový kostel Povýšení svatého Kříže z let 1812 až 1820.

Zábavu pro celou rodinu nabízí krásné okolí poseté rybníky. V některých nádržích jako Amerika či Skalka se dá koupat. U prvně jmenované dokonce funguje kemp s výletní restaurací a můžete se projet na vypůjčené lodičce nebo se v turistickém vláčku vydat k jedinečné minizoo. Lázeňští hosté, kteří se sem přijíždějí léčit hlavně se srdečními, cévními, kloubními či ženskými nemocemi, (a nejen ti!) milují procházky zdejším parkem. Nachází se tu rozhledna, z níž je pěkný výhled na město a okolí pokryté lesy, poli a remízky. Právě tady vyvěrají prameny minerální vody, která byla už v 17. století pojmenována a postupně si vysloužila zájem celého světa. Už tehdy se léčivá voda rozvážela v keramických lahvích po Evropě. A od té doby není její věhlas nikterak menší.

Informační centrum Františkovy lázně: +420 777 590 462, +420 354 543 162

Víte že…

Víte, že vstupní brána do Českého Švýcarska – malebná obec Hřensko – má i sama co nabídnout? Krom stylových restaurací a příjemných hotelů odsud vede značená trasa na Pravčickou bránu a můžete se tu projet na loďkách soutěskami řeky Kamenice.