Františkovy lázně

Půvabné Františkovy lázně, rozkládající se asi šest kilometrů severně od Chebu, nevynikají velikostí, ale krásou. Jejich historické centrum je jako zakonzervované v čase. Dýchá z něj atmosféra největší slávy, kterou město zažívalo na přelomu 19. a 20. století. Romantické budovy jsou tak zachovalé, že si tu člověk vážně připadá, jako v minulosti.

Přitom přestože jsou lázně vyhlášeny památkovou rezervací, čekají tu návštěvníky i moderní sportoviště a zábavní areály. V průběhu roku se zde koná celá řada kulturních akcí: Straussův festival, zahájení lázeňské sezóny, městský jarmark, silvestrovský program a spousta koncertů, z nichž už tradiční je ten adventní spojený s rozsvěcením vánočního stromku. Po celý rok pak můžete zajít na představení do Divadla Boženy Němcové a milovníci historické architektury by si neměli nechat ujít empírový kostel Povýšení svatého Kříže z let 1812 až 1820.

Zábavu pro celou rodinu nabízí krásné okolí poseté rybníky. V některých nádržích jako Amerika či Skalka se dá koupat. U prvně jmenované dokonce funguje kemp s výletní restaurací a můžete se projet na vypůjčené lodičce nebo se v turistickém vláčku vydat k jedinečné minizoo. Lázeňští hosté, kteří se sem přijíždějí léčit hlavně se srdečními, cévními, kloubními či ženskými nemocemi, (a nejen ti!) milují procházky zdejším parkem. Nachází se tu rozhledna, z níž je pěkný výhled na město a okolí pokryté lesy, poli a remízky. Právě tady vyvěrají prameny minerální vody, která byla už v 17. století pojmenována a postupně si vysloužila zájem celého světa. Už tehdy se léčivá voda rozvážela v keramických lahvích po Evropě. A od té doby není její věhlas nikterak menší.

Informační centrum Františkovy lázně: +420 777 590 462, +420 354 543 162

Víte že…

Víte, že vstupní branou do NP České Švýcarsko je malebná obec Hřensko? Můžete se odsud vydat na proslulou Pravčickou bránu, nebo si užít projížďku na loďkách mezi soutěskami řeky Kamenice.