Hauenštejn – Horní hrad

Zámek, ležící na půl cesty mezi Karlovými Vary a Kláštercem nad Ohří, má jedinečnou atmosféru. Na první pohled to tu vypadá jako na stavbě. Na druhý si tady člověk uvědomí, jak těžké je vrátit historické památce její někdejší majestát – a že stojí za to se o to pokusit. Z už rekonstruované věže je navíc nádherný výhled na Krušné hory.

Dnešní majitelé Hauenštejna lákají k jeho návštěvě slovy: „Přijeďte se na vlastní oči přesvědčit, jak se daří vzkřísit jednu z mnoha téměř beznadějných křivd minulosti!“ Je to trefné. Dnešní zámek stojí na místě hradu ze 13. století. Velká přestavba ze středověké pevnosti na novogotické šlechtické sídlo proběhla v roce 1839. Ještě v roce 1945 bývali nádherný objekt poslední majitelé, za totality byl naprosto zničen. Byly vydrancovány sbírky umění a mobiliáře, objekt se změnil na ubytovnu pracovníků z jáchymovských dolů, pak zde vznikl dětský záchytný domov. Ten se však z hor brzy přesunul blíže k civilizaci a opuštěný Hauenštejn chátral napospas vandalům. V 80. letech se dokonce uvažovalo o jeho demolici.

V roce 2000 byl Horní hrad zohyzděná ruina. A pak objekt konečně zas přešel do soukromých rukou a od té doby tu panuje čilý ruch. Hauenštejn se dočkal nové střechy, byla zpřístupněna věž a vonící arboretum. V interiérech se sice pořád drolí zdi a krom dřevěných soch, obrazů a šlechtických rodokmenů tu uvidíte kupy písku a míchačky, ale to už k obrodě patří. V sezóně se Hauenštejn mění v kulisu šermířských klání a dalších kulturních akcí.

Víte že…

Víte, že vstupní branou do NP České Švýcarsko je malebná obec Hřensko? Můžete se odsud vydat na proslulou Pravčickou bránu, nebo si užít projížďku na loďkách mezi soutěskami řeky Kamenice.