Hauenštejn – Horní hrad

Zámek, ležící na půl cesty mezi Karlovými Vary a Kláštercem nad Ohří, má jedinečnou atmosféru. Na první pohled to tu vypadá jako na stavbě. Na druhý si tady člověk uvědomí, jak těžké je vrátit historické památce její někdejší majestát – a že stojí za to se o to pokusit. Z už rekonstruované věže je navíc nádherný výhled na Krušné hory.

Dnešní majitelé Hauenštejna lákají k jeho návštěvě slovy: „Přijeďte se na vlastní oči přesvědčit, jak se daří vzkřísit jednu z mnoha téměř beznadějných křivd minulosti!“ Je to trefné. Dnešní zámek stojí na místě hradu ze 13. století. Velká přestavba ze středověké pevnosti na novogotické šlechtické sídlo proběhla v roce 1839. Ještě v roce 1945 bývali nádherný objekt poslední majitelé, za totality byl naprosto zničen. Byly vydrancovány sbírky umění a mobiliáře, objekt se změnil na ubytovnu pracovníků z jáchymovských dolů, pak zde vznikl dětský záchytný domov. Ten se však z hor brzy přesunul blíže k civilizaci a opuštěný Hauenštejn chátral napospas vandalům. V 80. letech se dokonce uvažovalo o jeho demolici.

V roce 2000 byl Horní hrad zohyzděná ruina. A pak objekt konečně zas přešel do soukromých rukou a od té doby tu panuje čilý ruch. Hauenštejn se dočkal nové střechy, byla zpřístupněna věž a vonící arboretum. V interiérech se sice pořád drolí zdi a krom dřevěných soch, obrazů a šlechtických rodokmenů tu uvidíte kupy písku a míchačky, ale to už k obrodě patří. V sezóně se Hauenštejn mění v kulisu šermířských klání a dalších kulturních akcí.

Víte že…

Víte, že před branou hradu Litice stojí tři zvláštní kameny, na nichž jsou vytesány mužské postavy? Podle pověstí se jedná o opravdové zkamenělé lidi – templářského rytíře, černokněžníka a zaklínače duchů.