Hněvín

Hrad, který dominuje městu Most, ukrývá stylovou restauraci, ve které si v příjemném prostředí můžete vychutnat speciality staročeské kuchyně. V sezóně je veřejně přístupná věž, z jejíhož vršku je krásný rozhled na město i širé okolí – hlavně zvrásněnou krajinu Krušných hor. Nachází se zde také hvězdárna.

Hněvín je vlastně takový pseudohrad. Jeho zdi vykládané kamenem, okna v létě obsypaná květinami, půvabné nádvoří a mohutná věž působí na první pohled romantickým duchem dob dávno minulých. Přitom mostecký hrad, který na vrchu Hněvín stojí dnes, rozhodně není starého data. Na původní pevnosti se totiž střídala jedna vojenská posádka za druhou, která vyžadovala zásobení, což obyvatelům města ekonomicky škodilo. Nemluvě o spoušti, která se na Most sesypala s každou válkou. V polovině 17. století získali Mostečtí přímo od císaře povolení hrad zbourat. Teprve v roce 1900 byla dokončena nová stavba, projektovaná podle podoby někdejšího hradu. Od těch dob slouží Hněvín jako výletní restaurace.

Minulost Hněvína je dlouhá a spletitá, vyniká v ní však doba Rudolfa II., kdy zde fungovala alchymistická dílna. Mimo jiné zde pracoval a později byl vězněn Angličan Edward Kelley. Povídá se, že po jednom nezdařeném pokusu o útěk Hněvín i celý Most proklel. Povídá se, že to má na svědomí právě jeho prokletí, že byl hrad později opravdu zbořen a Staré město Most zmizelo z povrchu zemského kvůli těžbě uhlí.

Víte že…

Víte, že nedaleko Máchova jezera najdete hrad Houska, v němž se prý nachází brána do pekla? Právě ve zdejším kraji našel Karel Hynek Mácha inspiraci k sepsání známého Máje.