Jáchymov

Lázeňské městečko Jáchymov leží severně od Karlových Varů, v podhůří Krušných hor, respektive jejich nejvyšší hory Klínovce. Co by kamenem dohodil je to k nejlepším lyžařským střediskům v regionu a návštěvníky čeká i zajímavé muzeum mincovny či naučná stezka Jáchymovské peklo. Historické centrum je kapitola sama pro sebe.

Jáchymov je příjemné místo pro relaxaci. Lázeňští hosté i ostatní návštěvníci si mohou dopřát procházku městskou památkovou zónou, posedět v příjemné kavárně, nebo si dát něco dobrého v některé ze stylových restaurací. Jáchymov je na turisty připravený – je to město hotelů, penzionů, horských chat a lázeňských domů. Z památek stojí za povšimnutí novorenesanční radnice, historické domy s renesančními portály, to něco málo, co zbylo z hradu Freudensteina (dvě věže) a několik svatostánků. Nejstarší památkou ve městě je hřbitovní kostel Všech svatých z první poloviny 16. století.

Ještě než se Jáchymov stal vyhledávaným turistickým střediskem, prošel dlouhou a bouřlivou historií. Doby, kdy se tu těžilo stříbro a razily tolary – peníze, podle kterých je pojmenován dnešní dolar –, připomíná Muzeum Královská mincovna. Roku 1533 byl Jáchymov nejdůležitějším nalezištěm stříbra u nás a dokonce druhým největším městem v Čechách! Pak jeho sláva na čas upadla, až tu byla v 19. století opět započata těžba – tentokrát uranu. Zpočátku se využíval pro výrobu barev na sklo a porcelán. Po druhé světové válce dosáhla těžba vrcholu a v dolech pracovalo mnoho politických vězňů. O jejich smutném osudu v nedalekých vězeňských táborech informuje naučná stezka příznačně nazvaná Jáchymovské peklo.

Vysoká radioaktivita jáchymovské vody byla brzy po objevení využita založením lázní. Ty zde fungují od roku 1906. Krom relaxačních procedur si v Jáchymově můžete dát do těla. V zimě se vydejte do některého ze skiareálů: menší je hned u jižního okraje města a známý klínovecký pár kilometrů na sever. V létě se můžete vydat pěšky nebo na kole po některé ze značených turistických cest, křižujících Krušné hory.

Informační centrum Jáchymov: +420 353 811 379

Víte že…

Víte, že Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším a nejlépe udržovaným lyžařským trasám? Vede chráněnou krajinnou oblastí i národním parkem. Cestu zpestřují rozhledny s výhledem na Jizerské hory i řada pomníčků připomínajících pytlácké přestřelky i případy umrznutí.