Karlovy Vary

Nejsou to jen léčivé prameny, co Karlovy Vary proslavilo po celém světě. Západočeské město ležící na soutoku Teplé a Ohře, je spojováno s Becherovkou, lázeňskými oplatkami, ceněným porcelánem, speciální vřídelní solí a Mezinárodním filmovým festivalem. Je toho však mnohem víc, proč se sem vyplatí kdykoli v roce zavítat.

Karlovy Vary vděčí za svou slávu především teplým léčivým pramenům. Ten nejznámější se jmenuje Vřídlo, tryská do výšky dvanácti metrů a jeho vody dosahují více než sedmdesáti stupňů celsia. „Zázračná“ zřídla obklopuje romantická Vřídelní kolonáda, vystavěná v letech 1967 až 1975. Není to však zdaleka jediná kolonáda, kterou se s oblibou procházejí lázeňští hosté i ostatní návštěvníci města.

Jedinečné Karlovy Vary mají co nabídnout všem. Milovníci kultury ocení množství divadel, kin, galerií a muzeí. K dispozici je knihovna a hvězdárna. Pokud si potrpíte na památky, kochejte se historickými lázeňskými budovami nebo některými z kostelů sv. Maří Magdaleny, sv. Petra a Pavla, sv. Lukáše, sv. Anny či sv. Ondřeje. Vyznavači aktivní dovolené zas ocení sportovní areály, hřiště a bazény. Okolní zvrásněná krajina, tvořená Krušnými horami, Doupovskými horami a Slavkovským lesem, nadchne všechny bez rozdílu. Šumící lesy, louky a tyrkysově modré rybníky. Můžete se tu vydat na pěší výlet, po některé z cyklostezek projet na kole, zajezdit si na koni nebo zahrát golf.

Pěkným cílem výletu se může stát některý z okolních altánů či rozhleden. K vyhlídkové věži Diana vás pohodlně vyveze lanová dráha, u Goethovy rozhledny funguje penzion s restaurací. Karlovy Vary budete mít jako na dlani z Karlovy vyhlídky, která se vypíná na výšině Františka Josefa, obtékanou říčkou Teplá. Za pěkného počasí odsud dohlédnete i na Krásenský vrch ozdobený další rozhlednou.

Ať už se rozhodnete být v Karlových Varech jakkoli dlouho a dělat cokoli, nenechte si ujít jejich už zmiňované symboly. Smočte údy v minerální vodě, dopřejte si péči karlovarské vřídelní soli, ochutnejte tradiční oplatky, které se tu vyrábějí už od 17. století a zapijte je lokem hořkosladkého žaludečního likéru Becherovka, jež spatřil světlo světa roku 1807. Jako suvenýr nezapomeňte nakoupit porcelán.

Informační centrum Karlovy Vary: +420 355 321 176

Víte že…

Víte, že České Švýcarsko je nejen zachovalá příroda, ale i bezpočet kulturních památek, vyhlídek a turistických možností? Výchozím bode pro turistiku v tomto kraji je Hřensko, odkud se například můžete svézt na loďkách mezi soutěskami řeky Kamenice.