Karlovy Vary

Nejsou to jen léčivé prameny, co Karlovy Vary proslavilo po celém světě. Západočeské město ležící na soutoku Teplé a Ohře, je spojováno s Becherovkou, lázeňskými oplatkami, ceněným porcelánem, speciální vřídelní solí a Mezinárodním filmovým festivalem. Je toho však mnohem víc, proč se sem vyplatí kdykoli v roce zavítat.

Karlovy Vary vděčí za svou slávu především teplým léčivým pramenům. Ten nejznámější se jmenuje Vřídlo, tryská do výšky dvanácti metrů a jeho vody dosahují více než sedmdesáti stupňů celsia. „Zázračná“ zřídla obklopuje romantická Vřídelní kolonáda, vystavěná v letech 1967 až 1975. Není to však zdaleka jediná kolonáda, kterou se s oblibou procházejí lázeňští hosté i ostatní návštěvníci města.

Jedinečné Karlovy Vary mají co nabídnout všem. Milovníci kultury ocení množství divadel, kin, galerií a muzeí. K dispozici je knihovna a hvězdárna. Pokud si potrpíte na památky, kochejte se historickými lázeňskými budovami nebo některými z kostelů sv. Maří Magdaleny, sv. Petra a Pavla, sv. Lukáše, sv. Anny či sv. Ondřeje. Vyznavači aktivní dovolené zas ocení sportovní areály, hřiště a bazény. Okolní zvrásněná krajina, tvořená Krušnými horami, Doupovskými horami a Slavkovským lesem, nadchne všechny bez rozdílu. Šumící lesy, louky a tyrkysově modré rybníky. Můžete se tu vydat na pěší výlet, po některé z cyklostezek projet na kole, zajezdit si na koni nebo zahrát golf.

Pěkným cílem výletu se může stát některý z okolních altánů či rozhleden. K vyhlídkové věži Diana vás pohodlně vyveze lanová dráha, u Goethovy rozhledny funguje penzion s restaurací. Karlovy Vary budete mít jako na dlani z Karlovy vyhlídky, která se vypíná na výšině Františka Josefa, obtékanou říčkou Teplá. Za pěkného počasí odsud dohlédnete i na Krásenský vrch ozdobený další rozhlednou.

Ať už se rozhodnete být v Karlových Varech jakkoli dlouho a dělat cokoli, nenechte si ujít jejich už zmiňované symboly. Smočte údy v minerální vodě, dopřejte si péči karlovarské vřídelní soli, ochutnejte tradiční oplatky, které se tu vyrábějí už od 17. století a zapijte je lokem hořkosladkého žaludečního likéru Becherovka, jež spatřil světlo světa roku 1807. Jako suvenýr nezapomeňte nakoupit porcelán.

Informační centrum Karlovy Vary: +420 355 321 176

Víte že…

Víte, že na naučné stezce Lubenec stojí tajemný bílý kříž? Možná měl místní chránit před morem, možná připomíná nešťastnou lásku, jak praví legenda. Stezka se nachází nedaleko zámku Chyše, na půl cesty mezi Karlovými Vary a Rakovníkem.