Muzea a skanzeny

Sokolov

Zajímavou historii hornictví na Sokolovsku přibližuje expozice instalovaná v prostorách klasicistního zámku v Sokolově. Jeho dějiny jsou dlouhé, kdysi tu stával hrad. Muzeum samotné vtáhne návštěvníky do 19. a 20. století, kdy zde kvetla těžba uhlí, prostřednictvím působivých pohyblivých modelů hlubinných dolů – nechybí ani vyřezávané figurky horníků. Uvidíte havířské stejnokroje, kordy, kahany, záchranné přístroje, vodní čerpadlo i měřičské pomůcky. Za autentickými zážitky se pak můžete vydat do cínového dolu Krásno.
Více na www.omks.cz.

Jáchymov

V Jáchymově se za poznáním historie můžete vydat do Mincovny nebo Hornického skanzenu. Zatímco návštěvna mincovny je pro každého, do zpřístupněné štoly, připomínající slavnou dobu jáchymovského revíru, v němž se postupně těžilo stříbro barevné kovy i uran, by se měli vydat hlavně dobrodružnější povahy. Půjdete temnou středověkou štolou a uvidíte důlní vozíky, sbíječky a kladiva připomínající ruční dobývání rud – zkrátka uděláte si představu o tom, jak těžkou práci kdysi dělníci z dolů měli. Podél skanzenu vede naučná stezka Jáchymovské peklo, prostřednictvím které se dostanete do dob, kdy zde na těžbě pracovali političtí vězni. Královská mincovna, která připomíná dobu, kdy se tu razily první tolary (podle nichž dostal jméno i dolar), je příjemnější: nachází se v nejrozsáhlejší budově ve městě, je plná mincí, medailí a cenných nerostů a nechybí tu ani navazující expozice týkající se vývoje Jáchymova jakožto lázeňského města a renesančního umění.
Více na www.omks.cz a www.kvmuz.cz.

Litvínov

Litvínov leží severně od Mostu, kde lze také navštívit muzeum (expozice například: Historický nábytek 17. – 19. století, Mineralogie Krušnohoří, Přírodou severozápadních Čech). Litvínovská pobočka sídlí v krásném Valdštejnském zámku, jehož dnešní barokní podoba je výsledkem přestaveb v první polovině 18. století. Stálá expozice nese poetický název Rozpravy s historií Mostecka a až se nabažíte poznávání, můžete zajít na procházku do okolního zámeckého parku.
Více na www.muzeum-most.cz.

Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím

Muzeum v Kovářské na Chomutovsku potěší všechny, kteří se zajímají o válečnou historii. Jedinečná expozice plná trosek letadel, modelů, uniforem, osobních věcí letců, vyznamenání a dobových fotografií přibližuje slavnou leteckou bitvu, která proběhla nad Krušnými horami dne 11. září 1944 za druhé světové války. Prohlídka je o to autentičtější, že muzeum založili a vybavili sami vojenští veteránové.
Více na www.new.museum119.cz.

Muzeum cínu

Pobočku Karlovarského muzea (zde expozice o dějinách a přírodě Karlovarska) věnovanou těžbě cínu najdete v Horní Blatné na naučné stezce Vlčí jámy. Uvidíte modely důlní techniky, mineralogické sbírky, cínové nádobí a nově i výstavy v nevelké regionální galerii.
Více na www.kvmuz.cz.

Nový Drahov

Příjemný odpočinek spojený s poznáváním historické architektury si můžete dopřát při návštěvě Nového Drahova, vsi ležící asi dva kilometry východně od Františkových lázní. Najdete zde skanzen s chráněným souborem chebské lidové architektury. Za navštívení jistě stojí i dobově zařízený penzion s restaurací Selský dvůr, kde můžete ochutnat speciality tradiční české kuchyně. Zažijete ti nefalšovanou selskou atmosféru a vesnickou pohostinnost.
Více na www.bauernhof.cz.

Víte že…

Punkevní jeskyně nedaleko od Brna jsou zčásti zatopené? Pokud sem zavítáte, projedete se v podzemí na lodičkách.