Rozhledny

Plešivec

Vrch Plešivec (1028 m n. m.) se zdvíhá mezi Nejdkem a Božím Darem nad obcí Abertamy. Podle pověstí jsou v okolí ukryty velké poklady a straší tu dvojice duchů: Bílá a Černá paní. Od roku 1895 zde funguje horská chata s šestnáctimetrovou rozhlednou. Její dnešní vzhled není původní, protože chata se v průběhu let rozrůstala – dnes se tu můžete nejen občerstvit, ale i ubytovat. Z ochozu vyhlídkové věže je krásný rozhled na vrcholky Krušných hor s nejvyšším Klínovcem, Slavkovský les, Doupovské hory a Dyleň v Českém lese. Jako na dlani budete mít Jáchymov a Karlovy Vary. Dostanete se sem po značené turistické trase či cyklostezce, nebo se dá až na parkoviště k hotelu dojet autem.
Bližší informace na tel. +420 353 890 256 (hotel).

Tisovský vrch

Tisovský vrch, často nazývaný Pajndl (976 m n. m.) se zdvíhá nad obcí Tisová poblíž Nejdku. Zdobí ho mohutná rozhledna, která od prahu vchodu po špičku bleskosvodu měří 24 metrů a je tedy vyšší než vyhlídkové věže na Plešivci a Klínovci. Přitom není tak zkomercializovaná – autem se k ní nedostanete, musíte pěšky po značené trase, případně na kole. Odměnou za fyzickou námahu vám bude výhled na velkou část Krušných hor. Za pěkného počasí lze dohlédnout až na Šumavu. Původní rozhledna stanula na Tisovském vrchu v letech 1895 až 1897, avšak později zanikla a znovu otevřena byla až v roce 1987. Dnes se jedná o kulturní památku. Poblíž jsou k vidění zajímavé žulové skalky a kamenné moře.
Rozhledna je volně přístupná.

Blatenský vrch

Rozhledna na Blatenském vrchu (1043 m n. m.) leží nedaleko Horní Blatné, měří jednadvacet metrů a skýtá rozhled na velkou část Krušných hor, jak na českém, tak německém území. Nejvyšší vrcholky tohoto pohoří jako Klínovec, Fichtelberg a Božídarský Špičák má odsud člověk jako na dlani. Samotná vyhlídková věž bývala dříve velmi zajímavým turistickým cílem. Byla otevřena v roce 1913 a původně tu fungoval hotel s prostorným tanečním sálem, venkovní terasou a podzemním parkovištěm. Do dnešních dnů zůstala pouze vyhlídková věž, která bývá zpřístupněná o vybraných víkendech, v sezóně pak častěji. Dostanete se sem autem, nebo po značené turistické trase či cyklostezce. Kousek odsud najdete přírodní památku Vlčí jámy.
Bližší informace na tel. +420 353 892 768 (Informační centrum Horní Blatná).

Komáří vížka

Komáří vížka je jedinečný horský hotel, k němuž vás z Krupky nedaleko Teplic vyveze dvousedačková lanovka. Nachází se v nadmořské výšce 806 metrů a je odsud krásný rozhled na svahy Krušných hor i zaoblené kopce Českého středohoří. Za pěkného počasí jde dohlédnout i na vrcholky Krkonoš. Než nadarmo se už v populárním Woerlově cestovním průvodci z roku 1890 psalo: „Na tomto místě chtěli bychom upozornit, že rozhled z Komáří vížky patří nejen k nejkrásnějším v Krušných horách, ale může se směle tvrdit, že i k nejkrásnějším v celé Evropě.“ Na Komáří vížce se můžete najíst a ubytovat; v zimní sezóně zde také funguje stejnojmenný lyžařský areál. Místo má také bohatou historii: už roku 1553 zde byla vystavěna zvonice a lanová dráha tu funguje více než padesát let.
Bližší informace na tel. +420 417 861 348 (hotel).

Víte že…

K Deštné v Orlických horách hostí známé akce? K nejzajímavějším patří divoká veselice Rampušákovo loučení se zimou, Orlický maratón a půlmaratón a světový pohár ve skibobobech.