Teplice

Název „Teplice“ je slovanského původu a dalo by se vyložit jako „místo, kde vyvěrají teplé prameny“. Ne nadarmo je to právě lázeňství, co městu zařídilo slávu a zájem významných osobností. Za navštívení stojí zámek s muzeem i moderní aquapark. Něco do sebe však mají už jen křivolaké uličky v historickém centru.

Lázeňské Teplice jsou plné historických měšťanských domů, krásných lázeňských budov, starých kašen a zajímavých soch. Dominantou města však bezesporu zůstává zámek s kostelem Povýšení sv. Kříže, který na stavbu navazuje. V interiérech zámku se nachází muzeum, jehož expozice přenese návštěvníky do severozápadních Čech v době pravěku, seznámí je s vývojem lázeňství a keramické výroby v oblasti a ukáže jim něco málo zachovaných uměleckých děl z dob gotiky, renesance a baroka. Relaxaci nabízí procházka v zámeckém parku a můžete se také zajít podívat do zpřístupněné románské krypty. Za zmínku jistě stojí i nechvalná pověst zámku, kterou mu vysloužil majitel Alfons Clary-Aldringen, jenž otevřeně sympatizoval s nacismem. Dnes patří objekt státu.

Zatoužíte-li v Teplicích po poznávání a zámek vám stačit nebude, vydejte se na nedalekou zříceninu hradu Doubravská hora. Milovníci umění ocení zdejší galerii, představení Krušnohorského divadla a Severočeské filharmonie. Zajímáte-li se spíše o přírodní vědy, nenechte si ujít hvězdárnu a botanickou zahradu.

Co se týče sportu, platí všechno to, co všude v podhůří Krušných hor: přírodu vonících lesů protkanou cyklotrasami a turistickými stezkami máte na dosah. V Teplicích je navíc velké aquacentrum a řada sportovišť, kde si můžete zahrát třeba tenis, volejbal nebo fotbal. V zimě jsou dostupná nedaleká lyžařská střediska.

Informační centrum Teplice: +420 417 510 666-8

Víte že…

Víte, že Pravčická brána v Českém Švýcarsku je největším skalním mostem v Evropě? Krom restaurace ve výletním zámečku Sokolí hnízdo je tu mnoho vyhlídek, z nichž je krásný rozhled do kraje.