Duchcov

Duchcov je v celém světě známý jako zámek, v němž zemřel Giacomo Casanova. Dnes je mu v expozici věnována velká část. Podobnou výstavu nenajdete ani v Benátkách, kde se slavný milovník žen narodil. Pokoje na Duchcově jsou zařízené tak, jak byly v době svůdníkova života. Je tu jeho ložnice, ukázka rukopisu i křeslo, v němž 4. června 1798 zemřel.

Duchcov naleznete nedaleko Teplic a dominuje mu zámek z konce 16. století, který byl vystavěn v renesančním stylu, ale později barokně a klasicistně upraven. Mohutná smetanově omítnutá křídla obepínají celou jednu stranu duchcovského náměstí. Atmosféra místa připomíná dobu, kdy byl Duchcov na vrcholu své slávy. Bylo to koncem 18. století, kdy se světem šířil věhlas teplických lázní, a tak slavní hosté přijížděli i sem. Duchcov navštívili známí umělci jako Goethe, Beethoven či Chopin.

Nejvíce je však zámek spojován s Casanovou. Ten si přitom Duchcov ani jeho obyvatele příliš nezamiloval. Protože byl gurmán, nechával si z ciziny dovážet v Čechách tehdy těžko dostupné speciality: třeba olivy a tisíce čokolád, vyhlášené afrodiziakum. Také se povídá, že mu jednou kuchař zkazil makaróny. Casanova ho pak prý rozzlobeně honil po zámeckých chodbách. Partnera s pochopením pro duchaplné diskuze našel až v princi Charlesovi de Ligne, který pobýval v nedalekých Teplicích. Tento šlechtic se po Casanovově smrti stal jeho prvním životopiscem. Známé je jeho vyjádření, které dokonale vyjadřuje charisma vyhlášeného milovníka: „Byl to velice krásný muž, kdyby nebyl ošklivý.“

Krom expozice věnované životu Giacomy Casanovy uvidíte mnoho dobově zařízených pokojů určených šlechtě. Zajímavé jsou však také místnostmi vyhrazené zámeckému služebnictvu: pokoje malíře, hraběcího sluhy a správce. Na Duchově se také konají výstavy.

Víte že…

Víte, že Deštné v Orlických horách je největší lyžařské středisko Orlických hor a proti Krkonoším nabízí téměř poloviční ceny jízdného?