Klášterec nad Ohří

Krásné historické centrum města zdobí ještě krásnější zámecký areál. Jeho součástí je nejen zámek samotný, ale i majestátní hrobka Thunů a rozsáhlý park s vonící trávou, fontánou, květinovými záhony, vzácnými dřevinami a více než dvě stě druhy stromů z celého světa. V zámku, který je celoročně otevřený, dávejte pozor na přízrak bezhlavého mnicha!

Dějiny Klášterce jsou neodmyslitelně spjaty s rodinou Thunů. Ti panství získali roku 1623 a přišli o něj až před druhou světovou válkou. Díky nim byl přestavěn zámek původně z 16. století a stanula zde krásná hrobka, ve které se pohřbívalo ještě dávno poté, co se této tradice ostatní šlechticové vzdali. Thunové ne. Kobku upravili podle nejmodernějších zdravotních norem – třeba zastavěli starý vchod, který vedl přímo z kostela, a zavázali se pohřbívat jen balzamovaná těla. Objekt je dnes přístupný veřejnosti.

Thunové také zdejší kraj proslavili výrobou porcelánu. Je nasnadě, že v současnosti jsou interiéry kláštereckého zámku věnované Muzeu porcelánu. Uvidíte jak český porcelán, tak exotičtější kousky: až z dalekého Japonska nebo Číny. Samozřejmě nechybí slavný míšeňský porcelán. Je možné, že při prohlídce narazíte na přízrak mnicha, který se podle pověsti zámeckými komnatami toulá. Hlavu si nese v podpaží a v druhé ruce drží kus bílého sukna. Podle očitých svědků sice vyleká, nicméně nikdy ještě nikomu nic neudělal.

Víte že…

Víte, že pivovar na zámku Chyše nedaleko Karlových Varů je i dnes v provozu? Dějiny pivovaru sahají až do roku 1580. Dnes zde funguje restaurace a když budete mít štěstí, narazíte i na sládka.