Klášterec nad Ohří

Krásné historické centrum města zdobí ještě krásnější zámecký areál. Jeho součástí je nejen zámek samotný, ale i majestátní hrobka Thunů a rozsáhlý park s vonící trávou, fontánou, květinovými záhony, vzácnými dřevinami a více než dvě stě druhy stromů z celého světa. V zámku, který je celoročně otevřený, dávejte pozor na přízrak bezhlavého mnicha!

Dějiny Klášterce jsou neodmyslitelně spjaty s rodinou Thunů. Ti panství získali roku 1623 a přišli o něj až před druhou světovou válkou. Díky nim byl přestavěn zámek původně z 16. století a stanula zde krásná hrobka, ve které se pohřbívalo ještě dávno poté, co se této tradice ostatní šlechticové vzdali. Thunové ne. Kobku upravili podle nejmodernějších zdravotních norem – třeba zastavěli starý vchod, který vedl přímo z kostela, a zavázali se pohřbívat jen balzamovaná těla. Objekt je dnes přístupný veřejnosti.

Thunové také zdejší kraj proslavili výrobou porcelánu. Je nasnadě, že v současnosti jsou interiéry kláštereckého zámku věnované Muzeu porcelánu. Uvidíte jak český porcelán, tak exotičtější kousky: až z dalekého Japonska nebo Číny. Samozřejmě nechybí slavný míšeňský porcelán. Je možné, že při prohlídce narazíte na přízrak mnicha, který se podle pověsti zámeckými komnatami toulá. Hlavu si nese v podpaží a v druhé ruce drží kus bílého sukna. Podle očitých svědků sice vyleká, nicméně nikdy ještě nikomu nic neudělal.

Víte že…

Víte, že nedaleko známého skanzenu na Veselém kopci je neméně cenný betlém Hlinsko? Roubené domky z 18. století autenticky vyprávějí příběhy někdejších obyvatel. Přijměte pozvání na některou z folklorních akcí, nebo se posaďte u šálku čaje v místní stylové čajovně.